FSP Gıda Hijyeni Başarı Sertifikası

Bir yıl süren çalışma sürecinden, en kapsamlı ve detaylı incelemelerden sonra, Liberty Hotels Hisarönü HACCP standartlarında performans göstererek FSP-Gıda Hijyeni Başarı Sertifikası’na layık görüldü. Ödülü Genel Müdürümüz Uğur Serindağ ve Baş Aşçımız Sezai Çetin, otel adına sertifikayı teslim aldı.

HACCP Nedir?

HACCP, gıda sunan işletmelerde, sağlıklı üretim için gerekli hijyen şartlarının belirlenerek bu şartların sağlanması ve uygulanması temeline dayanan bir ürün güvenilirliği sistemidir. İngilizce Hazard Analysis and Critical Control Point – Tehlike Analizi ve Kritik Kontrol Noktaları ifadesinin kısaltması olarak kullanılır. Bu sistemde bütün yiyecekler; üretimden hazırlanma, paketlenme, ulaşım, dağıtım, depolama ve servis aşamalarına kadar detaylı olarak incelenir ve hiçbir aşamada yiyecek hijyenini riske atacak bir unsur olmaması sağlanır.

Risk Almıyoruz

Liberty Hotels Hisarönü olarak, size sunduğumuz yemeğin her aşamasından sorumluluk duyuyoruz. Bu yüzden hijyen açısından en iyi sistemi benimsemeyi tercih ettik.

BIX Kurumsal, 2005 yılında hizmete başladığından beri, turizm sektöründeki 5 yıldızlı otellerde ve birinci sınıf kaliteye sahip tatil köyleri, restoranlar ve yemek üreten işletmelerde FSP Gıda Hijyeni Noktaları Eğitim ve Denetim Sistemi’ni ISO tarafından yayınlanan yönetim standartları gereğince kurmakta ve bağımsız olarak denetlemektedir.

Bu belgeyle bu konudaki titizliğimizi göstermiş olmaktan gurur duyuyor, Liberty Hotels Hisarönü olarak sorumluluğumuzun farkında olup sağlığınız konusunda risk almıyoruz.

Liberty Hotels Hisarönü Yönetimi